Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 2.03. – 8.03.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 2.03. – 8.03.

Pierwszy tydzień marca to m.in. zapowiedź zmian w programie Czyste Powietrze, które mają uprościć procedurę pozyskiwania dotacji. Poza tym Amazon zapowiedział, że przeznaczy 10 miliardów złotych na walkę ze zmianami klimatu, Energa OZE przestawiła swój projekt pływającej farmy fotowoltaicznej w Polsce, a mieszkańcy z 33 gmin nieopodal Złoczewa są przeciwni powstaniu nowej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Co jeszcze wydarzyło się w branży OZE i ekologii? Zapraszamy do przeglądu wydarzeń tygodnia.

Reklama

Newsów cotygodniowych posłuchać możecie także na naszym podkaście: Be more eco! Znajdziecie nas m.in. na spotify.

Minister Klimatu oraz prezes NFOŚiGW ogłosili oficjalne zmiany, jakie nastąpią na przełomie marca i kwietnia w programie “Czyste Powietrze”. Weryfikacja ma być przyspieszona, a ilość potrzebnych dokumentów zmniejszona. Co jednak ważniejsze, przedstawiono 3 grupy odbiorców, którzy będą mogli skorzystać z dofinansowania na termomodernizację swojego gospodarstwa domowego.

Walka o środowisko

Na konwencji wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej pojawili się aktywiści klimatyczni z Greenpeace i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Przynieśli transparenty „Polska bez węgla 2020” i „Neutralność klimatyczna 2030”. Tymczasem już za niespełna za miesiąc – 3 kwietnia 2020 r., planowany jest kolejny ogólnopolski strajk klimatyczny. Młodzi podkreślają: “Wybory w maju muszą być wyborami o klimat”.

Firma Amazon przeznaczy 10 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatycznymi. Środki zostaną rozdysponowane pomiędzy naukowców, aktywistów i organizacje non-profit, a także inne grupy, które zajmują się ochroną środowiska. Korporacja ogłosiła również strategię, według której do 2040 roku będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Francuski dziennik „Le Monde” opublikował apel 1000 naukowców różnych dziedzin, którzy wskazują na brak działań i niedotrzymywanie obietnic przez światowych przywódców w kwestii walki ze zmianami klimatu. Ich zdaniem, jedyną szansą na wywarcie wpływu i wprowadzenie zmian jest obywatelski ruch oporu.

Krakowscy radni przyjęli program „Plan adaptacji miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030”. Według jego założeń, na walkę z negatywnymi skutkami zmian klimatu, do 2030 roku miasto będzie musiał przeznaczyć 8 mld zł.

Katastrofy ekologiczne

Czy powstanie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Złoczewie? Rządzący zostawiają podjęcie tej decyzji na czas po wyborach. Czy mieszkańcom 33 wsi w tym regionie grozi przesiedlenie?

W miejscowości Rodzone położonej w województwie kujawsko-pomorskim, otruto trzy konie, które należały do fundacji Inter Pares. Dzięki nim organizacja mogła prowadzić bezpłatne zajęcia z hipoterapii dla niepełnosprawnych. Według wstępnych ustaleń truciznę, która wywołała u koni krwotok wewnętrzny, dodano najprawdopodobniej do wody. Udało się uratować tylko jedno zwierzę.

OZE

Na Słowacji przedstawiono zasady pierwszych aukcji OZE. W przeciwieństwie do polskiego systemu, słowacki nie przewiduje koszyków technologicznych. Wielkość mocy dopuszczalnych projektów zamknie się  w przedziale od 0,5 do 10 MW. Dla projektów fotowoltaicznych punkty krańcowe są inne – od 100 kW do 2 MW. Górny limit ceny za energię, dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, będzie wynosił 84,95 €/MWh, zaś przy pozostałych będzie wyższy – 106 €/MWh.

OZE: fotowoltaika

Spółka córka koncernu Energa – Energa OZE, podczas sesji rady gminy Kolbudy (pod Gdańskiem) zaprezentowała swój projekt pływającej instalacji fotowoltaicznej. To kolejny krok, który przybliża ją do realizacji pierwszego polskiego projektu tego typu farmy. Moc pływającej instalacji wyniesie 500 kW.

Trzy paryskie lotniska będą otrzymywały energię z farm fotowoltaicznych. Podpisane w tej sprawie kontrakty PPA zapewnią portom około 47 GWh energii elektrycznej. Taka ilość pokrywa około 10% ich energetycznych potrzeb. Elektrownie zajmą w sumie 40 hektarów, ich łączna moc wyniesie 40 MW. Wytworzony przez nie prąd zasili systemy oświetleniowe lotnisk.

Nowinki technologiczne

Polistyren, znany także pod nazwą styropian, należy do szczególnie kłopotliwych tworzyw: jego utylizacja jest skomplikowanym i drogim procesem, cenowo przekraczającym koszty wytworzenia tego surowca. Jak się jednak okazuje, możliwa jest jego biodegradacja – w swoim projekcie naukowym udowodnił to nastolatek z Tczewa.

Dwóch meksykańskich farmerów, Adrián López Velarde i Marte Cázarez, wpadli na pomysł, który może zrewolucjonizować branżę modową. Opracowali ekologiczną skórę, która wytwarzana jest z liści kaktusa – popularnej w Meksyku rośliny. Jak podkreślają, do jej produkcji nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne ani PVC, skóra jest więc biodegradowalna.

Generatory do niewielkich elektrowni wiatrowych, które zaprezentowali naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej na kieleckich targach ENEX, otrzymały Nagrodę Targów ENEX 2020. Twórcy tej technologii są zdania, że domowe turbiny wiatrowe uzupełnią instalację fotowoltaiczną. Jedno urządzenie OZE będzie czerpać większość energii w okresie letnim, drugie w zimowym.

Elektromobilność

Polski producent taboru kolejowego PESA razem z PKN Orlen będą razem pracowały nad skonstruowaniem lokomotywy na napęd wodorowy. Pierwszym etapem będzie stworzenie lokomotywy towarowej napędzanej tą technologią. Kolejnym krokiem stanie się rozwinięcie transportu pasażerskiego. Prace techniczne i produkcyjne zakończą się na początku 2021 r.

Belgijska firma Umicore zainaugurowała w Radzikowicach pod Nysą budowę fabryki komponentów do produkcji katod do akumulatorów litowo-jonowych, które zasilają samochody elektryczne. W zakładzie ma pracować około 400 osób. Będzie to pierwsza tego typu fabryka w Europie. produkcja komponentów ma ruszyć jeszcze pod koniec tego roku. Umicore chce także przy tej fabryce uruchomić centrum badawczo-rozwojowe na globalne potrzeby firmy.

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.