Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Katastrofy ekologiczne i walka o klimat

Małpy krępowane przy pomocy metalowych chwytaków, koty bez skóry na łapach i broczące krwią psy. To nie film grozy, ale przerażające praktyki niemieckich laborantów, które ujawniła organizacja Cruelty Free International. Nagrania ze zlokalizowanego pod Hamburgiem Laboratorium Farmakologii i Toksykologii, w którym dokonywano makabrycznych testów na zwierzętach, obiegły cały świat (uwaga! video dla osób dorosłych).

Większość plastikowych butelek dryfujących po Atlantyku pochodzi z Azji, głównie z Chin – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Cape Tow. Od 1980 r. zanieczyszczenie to ciągle rośnie, średnio o średnio o 14,7% rocznie.

Władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Wszelkie inicjatywy od teraz mają być nakierowane na ochronę klimatu. W związku z alarmem, miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.

15 października Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH podjęła decyzje o wysokości limitów połowowych Bałtyku na rok 2020. Wbrew unijnemu prawu oraz zaleceniom ekspertów ministrowie zezwolili na prowadzenie nadmiernych połowów. Szczególnie zagrożone jest wschodnie stado bałtyckiego dorsza, które znajduje się w stanie krytycznym.

 

Branża OZE i informacje rynkowe

Według najnowszych prognoz Ministerstwa Przedsiębiorczości w ciągu całego 2019 roku zostanie wybudowanych 800 MW instalacji fotowoltaicznych. Zwiększy to ich całkowity potencjał w Polsce do poziomu 1,3 GW. Na dzień 1 października łączna moc instalacji PV przekroczyła 1 GW (dokładnie 1007,2 MW). W porównaniu z 1 września 2018 roku wynik jest wyższy o 7,1%, zaś z 1 października 2018 roku o 158%.

Po raz pierwszy w historii energia OZE ma większy udział w brytyjskim miksie energetycznym od energii z paliw kopalnych. Energia węglowa ma udział 1%, spalarnie gazowe sięgają 38%, zaś farmy wiatrowe 20%. Ponad 12% generują spalarnie biomasy, a ponad 6% należy do fotowoltaiki.

Columbus Energy wygrało przetarg na wybudowanie instalacji fotowoltaicznych dla Ministerstwa Przedsiębiorczości o łącznej mocy 150 kW. Pierwsza z trzech ma pojawić się do końca tego roku, a pozostałe dwie wiosną przyszłego. Dzięki nim resort ma zaoszczędzić nawet 100 000 złotych na zużyciu prądu.

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił daty aukcji OZE. Większość energii będzie pochodzić z biopaliw. Przedział zainstalowanej mocy elektrycznej je mniejsze lub równe 1 MW albo większe od 1 MW. Pierwsza aukcja odbędzie się 25 listopada, natomiast ostatnia 13 grudnia. Kompletny harmonogram znajdziecie tutaj.

Polska Grupa Górnicza montuje na swoich kopalniach instalacje fotowoltaiczne. Pierwsza pilotażowa pojawiła się na budynkach kopalni Halemba o mocy 410 kW. Łącznie PGG chce wybudować instalacje o łącznej mocy 95 MW. Wygenerowany prąd całkowicie zasili sieć zakładów spółki.

Nowinki technologiczne: elektromobilność i niskoemisyjne technologie grzewcze

innogy Stoen Operator przeprowadzi testy wykorzystania samochodów elektrycznych w technologii Vehicle-to-Grid. Takie pojazdy można traktować jak mobilne magazyny energii. Testy mają pomóc określić udział technologii V2G w zachowaniu bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu 9. kadencji Sejm przyjął ustawę zmniejszającą wysokość podatku akcyzowego od samochodów hybrydowych o 50%. Jest to druga obniżka podatków, która została zaakceptowana i wspiera technologie ekologiczne, po zrównaniu VAT-u do 8% na okołodomowe instalacje fotowoltaiczne.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, ogłosił, że już w listopadzie bieżącego roku ruszyć ma nowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który wspierać będzie nowoczesne, niskoemisyjne technologie grzewcze. Przeznaczony na ten cel budżet wynosi 200 mln zł, a dotacje kierowane będą do producentów urządzeń grzewczych – głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.