Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 20.01. – 26.01.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 20.01. – 26.01.

Nowy rok rozkręcił się na dobre. Uczniowie z 5 województw kończą ferie zimowe, a z kolejny 5 zaczynają. Mamy nadzieję, że uda im się znaleźć śnieg na stokach. Niestety tegoroczna zima taka „niezimowa”. Ocieplenie sprawia, że niektóre ptaki nie odleciały, np. w Finlandii jest im wystarczająco ciepło. Co poza tym w branży OZE i ekologii? Nowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne w Polsce na 2020 r., kampanie antysmogowe i kwestia odstrzału żubrów. Zapraszamy na przegląd wydarzeń tygodnia!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

23 stycznia był dniem bez opakowań foliowych. Z tej okazji sprawdziliśmy, czy Polacy podczas zakupów korzystają z plastikowych toreb i zrywek. Jak myślicie, jak często sięgamy po plastik? Zapraszamy do oglądnięcia naszej sondy!

Katastrofy ekologiczne

Rekordowo wysokie temperatury, jakie odnotowano w styczniu tego roku w Finlandii, spowodowały, że gatunki ptaków, które zwykle w tym czasie migrują do cieplejszych rejonów, pozostały w kraju. Anomalie pogodowe powodują także, że u niektórych ptaków zaobserwować można rytuały godowe.

Pod koniec grudnia 2019 roku, na jednej z wysp należącej do archipelagu Galapagos, doszło do katastrofy ekologicznej. Podczas załadunku barki doszło do awarii żurawia i wycieku prawie 2700 litrów oleju napędowego, co może poważnie wpłynąć na ekosystem wysp.

Walka o środowisko

Planet Heores to polski start-up, który założył pierwszą ekologiczną platformę crowdfundingową. W zamian za sprzątanie przestrzeni publicznej i przyrodniczej użytkownicy mogą otrzymać fundusze na cele charytatywne. Polski start-up ma patronat ONZ i otrzymał nagrodę w organizowanym przez nich konkursie. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Nadleśnictwa Krynki i Borki chcą odstrzału żubrów – złożono w tej sprawie wnioski do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Organizacje pozarządowe uważają, że to „powrót do najgorszych praktyk”. Żubr to w Polsce gatunek chroniony. Aktywiści z Greenpeace nawołują do zmiany podejścia w kwestii ochrony tego zwierzęcia w Polsce i krytykują prof. Wandę Olech, zwolenniczkę odstrzałów, która jest współautorką działającego od kilkunastu lat strategii ochrony żubrów w Polsce.

Ruszyła kampania edukacyjna OLX, której celem jest rozpowszechnianie w społecznej świadomości problemu, jakim są zanieczyszczenia powietrza. W ramach akcji serwis uruchomił specjalną stronę internetową, a całą kampanie promuje klip „Antysmog song”, który wykonała kultowa grupa T-raperów znad Wisły.

Informacje rynkowe

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zmiany ułatwiające wybudowanie urządzeń OZE. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie pojęcia wspólnoty prosumenckiej oraz nowelizację ustawy odległościowej na elektrownie wiatrowe. Minister Emilewicz ma nadzieję, że zmiana ustawy 10H wejdzie w życie od początku przyszłego roku.

Komisja Europejska zaproponowała Polsce dotacje w wysokości 100 miliardów złotych z mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Jest to największa część całego funduszu dla jednego członkowskiego kraju. Dokładny obraz alokacji środków będzie jeszcze negocjowany. Przyznane pieniądze mają pomóc regionom, które gospodarczo są uzależnione od energii węglowej, aby rezygnacja z niego przeszła mniej gwałtownie.

OZE: fotowoltaika

Columbus Energy poinformowało o zakupie 100 proc. udziałów w 13 spółkach celowych, które realizują swoje projekty farm solarnych. Wszystkie wygrały gwarancje sprzedaży energii w grudniowych aukcjach OZE pod koniec minionego roku. Przejęcie kosztowało Columbus Energy około 8 mln złotych. Wszystkie projekty mają moc jednostkową sięgającą 1 MWp. Co jeszcze w ramach inwestycji ma w planach spółka? Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych dopytało o szczegóły.

66 farm fotowoltaicznych w Polsce – tyle w tym roku ma postawić litewski fundusz Energy and Infrastructure SME Fund.  Ich łączną moc oszacowano na 65,5 MW, a żadna z nich nie przekroczy 1 MW mocy jednostkowej. Elektrownie pojawią się w czterech północnych województwach.

Nowinki technologiczne: bateria na tysiące lat i ekoautomat do kawy

Brytyjscy naukowcy stworzyli baterię, która może działać przez tysiące lat. Tajemnicą jej „długowieczności” jest radioaktywny materiał – promieniotwórczy grafit z elektrowni atomowej –  który zamknięty wewnątrz diamentu, może uwalniać energię elektryczną przez stulecia.

Cup Solutions stworzyło automat do kawy, który przyjmuje z powrotem kubki po napojach, dzięki czemu z jednego pojemnika można korzystać nawet kilkaset razy. System został wprowadzony w Wiedniu, gdzie „krąży” już ok. 250 tys. wymiennych kubków.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.