Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 30.03. – 5.04.

Zapraszamy na przegląd wydarzeń zeszłego tygodnia. Pod #zostańwdomu znajdziecie propozycje na to, by nie dać się nudzie. A co wydarzyło się w branży OZE i ekologii? Odwołano COP26, ceny paliwa spadają, naukowcy podnoszą wydajność ogniw perowskitowych, Toyota pracuje nad nową ciężarówkę wodorową, w woj. lubuskim odkryto ognisko ptasiej grypy, a w Chinach po opanowaniu koronawirusa ponownie otwarto targ.

#Zostańwdomu

1 kwietnia, oprócz prima aprilis, obchodziliśmy także Międzynarodowy Dzień Ptaków! W Polsce w stanie dzikim żyje 421 gatunków ptaków, z czego 236 jest lęgowych. W przygotowanym przez nas quizie możecie sprawdzić, ile z najpopularniejszych ptaków zamieszkujących terytorium naszego kraju znacie.

Zachęcamy do lektury wywiadu z członkami Krakowskiej Elektrowni Społecznej – spółdzielni, która wesprze inwestycje OZE na krakowskich dachach. W rozmowie poruszyliśmy temat historii, idei działania, a także oferty dla potencjalnych członków oraz właścicieli nieruchomości.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu “Chasing Coral”, dokumentującego zmiany środowiska naturalnego raf koralowych. Zwiastun i krótką recenzję znajdziecie w artykule.

Pozytywne newsy

Liczba afrykańskich nosorożców czarnych w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosła o kilkaset osobników. Gatunek, który niemal wyginął przez kłusowników, powoli się odradza.

Jeśli zawsze chcieliście, aby obok waszego bloku lub na osiedlu powstał ogródek, teraz to możliwe! Właśnie ruszył nabór do nowej edycji projektu „Zielona Ławeczka”. W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie na zazielenianie ogródków osiedlowych oraz stworzenie miejsc spotkań i wypoczynku. Podpowiadamy co zrobić, aby je otrzymać.

Informacje rynkowe

Koronawirus ostro wpływa na rynek paliwowy, dzięki czemu paliwa konwencjonalne tanieją. PGNiG zapowiedziało, że dla swoich klientów obniży ceny gazu CNG do poziomu poniżej 3 złotych brutto.

Teraz wnioski o dofinansowanie w ramach programu “Mój Prąd” można przekazywać do NFOŚiGW drogą elektroniczną. Przyśpieszy to weryfikację i realizację wsparcia dla właścicieli domowych mikroinstalacji OZE oraz zminimalizuje ilość błędów. Wnioski można składać tej stronie:kliknij tutaj.

Nowa wersja programu finansowania prac termomodernizacyjnych “Czyste Powietrze”, która miała zacząć obowiązywać w minionym tygodniu, jeszcze nie weszła w życie z powodu epidemii koronawirusa. Nowy termin ponownego otwarcia programu poznamy dopiero po świętach wielkanocnych.

OZE: fotowoltaika i energia wiatrowa

Naukowcy z Uniwersytetu Xi’an Jiaotong opracowali ogniwo perowskitowe o wysokiej sprawności – ogniwa w dużej wilgotności (oscylującej w granicach od 75 do 85%) jedynie nieznacznie tracą na sprawności. W okresie 14 dni mogą zachować od 63 do 80% początkowej wydajności. Ogólna sprawność ogniw wynosi 22,02%. 

Norweska firma Innos opracowała sposób na śnieg, który zakrywa panele fotowoltaiczne. Technologia “The Weight Watcher” ma go roztopić go od spodu. To rozwiązanie, które poprawi produktywność paneli i zmniejszy koszty konserwacyjne związane z odśnieżaniem.

W obowiązującej już nowelizacji specustawy, zwanej też “Tarczą Antykryzysową”, rząd zdecydował się na prawo do przesunięcia terminów rozpoczęcia sprzedaży energii elektrowniom, które wygrały w ciągu ostatnich dwóch lat aukcje OZE. URE może przyznać wnioskującym jednorazowo przełożenie terminów zobowiązań o maksymalnie 12 miesięcy.

Duński producent turbin wiatrowych przyjął zamówienia na 32 wiatraki do 3 polskich farm wiatrowych, które wygrały ubiegłoroczne grudniowe aukcje OZE. Dostawy mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku, a rozpoczęcie produkcji energii przewidziano na kwartał trzeci.

Katastrofy ekologiczne

Mimo, że eksperci na całym świecie potwierdzają, że za wybuchem pandemii koronawirusa stoi nielegalny handel nietoperzami i łuskowcami, w Chinach znów otwarto targi z dzikimi zwierzętami. Po tym, jak w Państwie Środka sytuacja związana z pandemią uległa poprawie, chiński rząd znów zezwolił na ich działalność.

W gminie Krzeszyce (woj. lubuskie) odnotowano ognisko ptasiej grypy – właściciel fermy odkrył 600 martwych indyków, natychmiast zgłosił sprawę Państwowemu Instytutowi Weterynaryjnemu, który potwierdził, że zwierzęta zachorowały na ptasią grypę. 94 tys. indyków, które mają 12 tygodni, zostanie poddanych utylizacji. Hodowcom drobiu w woj. lubuskim zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie wymaganych zasad bioasekuracji.

Koronawirus

Gospodarstwo ogrodnicze w Ksawerowie pod Łodzią ze względu na epidemie koronawirusa straciło rynek zbytu dla kwiatów. W czasie pandemii aż 100 tys. tulipanów może wylądować na śmietniku!

Tniemy kwiaty, wynosimy do chłodni. Na giełdzie nie da się sprzedać, kwiaciarnie się zamykają (…) Ja nie powiem moim kwiatom, żeby czekały na tarczę antykryzysową. Bo one nie doczekają. mówi Krystyna Kaźmierczak, właścicielka rodzinnego biznesu.

By uratować kwiaty można zamawiać je bezpośrednio przy ul. Tulipanowej 7 w Ksawerowie. Paczka, która składa się z 25 tulipanów kosztuje 20-25 zł.

We wtorek 31 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia związane z walką z koronawirusem. Dotyczą one korzystania ze sklepów, a także poruszania się na świeżym powietrzu. Zaostrzono również przepisy, które odnoszą się do osób pozostających w domach na kwarantannie.

Walka o środowisko

Brytyjscy i włoscy organizatorzy w porozumieniu z ONZ oficjalnie odwołali datę listopadowego Kongresu Klimatycznego Narodów Zjednoczonych COP26, które się miało odbyć w Glasgow. Nie ma jeszcze podanej alternatywnej daty. Możliwe, że całe wydarzenie odbędzie się dopiero na jesień 2021 roku (czyli tak, jakby był planowany COP27).

Przypominamy: do końca tego roku można otrzymać całkowite pokrycie kosztów wymiany kopciuchów w Mieście Stołecznym Warszawa. W następnym roku wsparcie będzie niższe, natomiast od 2023 samorząd stolicy nie będzie już przyznawał dotacji.

Nowinki technologiczne

Naukowcy z University of Illinois opracowali algorytm oparty na sztucznej inteligencji, który z dużą precyzją przewidzi poziom plonów kukurydzy. Technologia korzysta z rodzaju uczenia maszynowego. To istotne z punktu widzenia ekologii – technologia może pomóc w opracowaniu optymalnych rekomendacji dla rolników, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia m.in. ilość stosowanych nawozów mineralnych.

Japoński koncern samochodowy ogłosił rozpoczęcie współpracy z producentem samochodów autobusowych i ciężarowych Hino Motors. Razem skonstruują i wyprodukują pojazd z napędem wodorowym. Ciężarówka ma osiągnąć zasięg nawet do 600 km.