Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 6.01. – 12.01.

W mijającym dziś tygodniu wciąż uwagę przyciąga tragiczna sytuacja w Australii – wiatr utrudnia gaszenie pożarów, nadal trwa ewakuacja mieszkańców z poszczególnych regionów, a oszacowanie dotkniętych tragedią zwierząt wydaje się niemożliwe. Niestety, ze względu na deficyty wody, myśliwi z regionu Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara wydali zgodę na odstrzał 10 000 wielbłądów. Co jeszcze wydarzyło się w Polsce i na świecie? Zapraszamy na przegląd wydarzeń tygodnia.

Zapraszamy do śledzenia naszego nowego podcastu: BE MORE ECO. Znajdziecie nas na Spotify.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W Australii odstrzał wielbłądów, w Polsce odstrzał… żubrów. Do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wpłynęły wnioski złożone przez nadleśnictwa Kryniki i Borki, które chcą odstrzału żubrów. Zwierzęta miałyby być zastrzelone przez myśliwych, a ich głowy i mięso przeznaczone na sprzedaż. Jako powód do odstrzału 32 żubrów nadleśnictwa podają rzekome choroby i agresję ze strony tych zwierząt.

Pomoc Australii

Strażacy z oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie Sypytkowskiej utworzyli zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostaną na wyposażenie i sprzęt medyczny służący do ratowania życia ludzi i zwierząt ginących w australijskich pożarach. Na koncie zbiórki udało się zebrać już niemal 400 tys. złotych.

Środki, które zostaną zebrane podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Australii przez tamtejszą Polonie, mają zostać przekazane na walkę z pożarami trawiącymi cały kontynent. Prośbę taką wyraził Jurek Owsiak, założyciel WOŚP. Wyrazem solidarności z ofiarami pożarów będzie także flaga Australii, która zostanie wywieszona podczas Finału w Warszawie.

Izabela Janachowska zapoczątkowała na Instagramie nowy challenge „Shopping for Australia”, do którego nominowała Małgorzatę Rozenek, Małgorzatę Sochę i Natalię Siwiec. Wyzwanie polega na przelaniu kwoty o równowartości ostatnich zakupów na konto fundacji pomagających w Australii.

20-letnia modelka Kaylen Ward postanowiła w niecodzienny sposób pomóc Australii, którą spustoszyły olbrzymie pożary. Za przekazanie 10 dolarów wysyła swoje nagie zdjęcie. Cały dochód przeznaczy na zwierzęta, które ucierpiały z powodu pożarów w Australii.

Walka o środowisko

Łódzki ratusz przedstawił specjalny dokument prezentujący ekologiczną politykę miasta na najbliższe lata – tak zwany “Ekopakt”. Zawarto w nim 5 głównych obszarów działania, wraz z konkretnymi propozycjami. Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne. Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, liczy na szeroką współpracę z różnymi organizacjami i mieszkańcami.

W obecnym sezonie grzewczym w Skawinie przeprowadzono 430 kontroli pieców grzewczych. Docelowo ma być ich 1500. Dokonują tego strażnicy miejscy wraz z urzędnikami gminy. Podczas takich kontroli, mieszkańcy otrzymują dodatkową informację, jak mogę przeprowadzić termomodernizację w swoich domach.

O tym, jak od czasu do czasu przebiega kontrola pieców, ostatnio zrelacjonowali strażnicy miejscy z Krakowa:

OZE

W północnej części Zatoki Ryskiej spółka Esti Energia chce zbudować pierwszą w historii Estonii elektrownię wiatrową offshore o mocy 1 GW. Jest to na tyle duże przedsięwzięcie, że w inwestycji udział weźmie strona łotewska, o czym świadczy już współpraca resortów obu krajów nad tym projektem. do 2030 roku blisko 160 turbin wiatrowych ma rozpocząć wytwarzanie energii.

Informacje rynkowe

Ostatni z czterech głównych dostawców energii elektrycznej – PGE – otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki akceptację na nowe taryfy opłat za prąd. Klienci koncernu w 2020 roku będą miesięcznie płacili o około 7,8 – 8,0 złotych więcej. Jest to wzrost o 11%.

1 stycznia 2020 roku w Krakowie swoją działalność formalnie rozpoczęła Klimat – Energia – Gospodarka Wodna”. Jednostka powołana jeszcze w lipcu 2019 roku ma przede wszystkim odpowiadać za przystosowanie Krakowa do skutków związanych ze zmianami klimatycznymi – szczególny nacisk zostanie położony na meliorację miasta. Siedziba jednostki „Klimat – Energia – Gospodarka Wodna” znajduje się na os. Złotej Jesieni 14.

Elektromobilność

Podniebne taksówki to pomysł amerykańskiego Ubera i koreańskiego Hyunadaia – obie firmy przekonują, że latające taxi stanie się faktem już za cztery lata. Elektryczny samolot rozpędzi się do 180 km/h.

Tajwańska firma Gogoro, która produkuje skutery na baterie, ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży detalicznej na świecie. Dotychczas ich pojazdy były dostępne tylko na rynku krajowym. Pierwszym importerem skuterów będzie firma Metro Motor, która chce je oficjalnie udostępnić w kwietniu tego roku.

Technologia przyszłości – miasteczko Woven City

Podczas technologicznych targów CES w Las Vegas japoński koncern samochodowy Toyota zaprezentował projekt miasteczka Woven City o powierzchni 71 ha, który ma powstać u stóp góry Fuji. Będzie on w pełni podłączony do internetu, zaś energia elektryczna ma pochodzić tylko z ogniw wodorowych.