1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 24.02. – 1.03.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 24.02. – 1.03.

Kończymy luty (w tym roku przestępnym zyskując dodatkowy dzień), ale powoli utwierdzamy się w przeświadczeniu, że zimy w tym sezonie w całej Polsce nie będzie. Co wydarzyło się w branży OZE? Na popularności zyskują umowy CPPA, a w Indiach uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną o mocy 2,05 GW. Poza tym Miechów zyska tytuł najmniejszego polskiego miasta, po ulicach którego będą poruszały się „elektryki”, Park na TAK nie wywalczył terenu w Szczecinie, a bezzałogowy samolot zasilany energią słoneczną pomyślnie odbył pierwszy testowy lot. Zapraszamy na przegląd wydarzeń tygodnia ŚwiataOZE.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Be more eco!

Z informacji „pozytywnych” (pod kątem praw zwierząt): wrocławski sąd skazał na 6 miesięcy bezwzględnego więzienia mężczyznę, który zmiażdżył głowę rannej wronie.

A Czechowice-Dziedzice, miasto położone w województwie śląskim, zamontuje 200 budek lęgowych dla jerzyków. W ten sposób władze chcą nie tylko pomóc ptakom, ale także zmniejszyć plagę komarów, które w okresie letnim stanowią spory problem dla miasta.

OZE

Enea Wytwarzanie zakończyła pięcioletni spór sądowy ze spółką Wento Holdings porozumieniem bez dodatkowych roszczeń. Konflikt dotyczył przejęcia projektu farmy wiatrowej Skoczykłody o mocy 36 MW, za który Enea miała zapłacić 286,5 mln złotych. Zgodnie z porozumieniem, elektrownia zostaje w rękach spółki Wento Holdings, a Enea zrzeka się do nich wszelkich roszczeń.

Firmy telekomunikacyjne coraz częściej podejmują się umów zakupu CPPA z elektrowniami fotowoltaicznymi. W Hiszpanii Orange w ten sposób kupiło od Iberdola blisko 400 GWh na okres 12 lat. Z kolei w Niemczech spółka córka Deutsche Telecom, Power & Air Solutions podpisała podobny kontrakt ze szwedzkim koncernem energetycznym Vattenfall na okres 10 lat. Energia, której ta umowa dotyczy, będzie pochodziła z projektu farmy o mocy 60 MW.

OZE: fotowoltaika

W Indiach w stanie Karnataka uruchomiono nową największą farmę fotowoltaiczną – park solarny Pavagada o mocy 2,05 GW. Rożnica między nią a poprzednią liderką – Tengger Desert Solar Park w Chinach wynosi niecałe 500 MW.

Kazachska spółka “Kazakh Invest” poinformowała o rozpoczęciu prac budowlanych nad elektrownią słoneczną, której mocy wyniesie około 50 MW. Będzie to drugi obiekt w rejonie Ilijskim w obwodzie Ałmatyńskim. Jego powierzchnia wynosi około 140 ha. Koszty inwestycji pochłonie około 131 mln złotych. 

Elektromobilność

Już niebawem dwa autobusy elektryczne firmy Solaris wjadą na drogi Miechowa. Autobusy o identycznych parametrach będą poruszały się po dwóch trasach; ich celem jest usprawnienie przejazdów w mieście, a także odblokowanie parkingów P&R. Tym samym Miechów zyska tytuł najmniejszego polskiego miasta, po ulicach którego będą poruszały się „elektryki”.

Nexity upraszcza skomplikowane procesy w elektromobilności i wyznacza kierunki jej rozwoju zarówno w Polsce, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak będzie się kształtowała przyszłość e-mobility? Zapraszamy na wywiad z Dawidem Kmiecikiem, prezesem zarządu Nexity.

Przypominamy: Columbus Energy inwestuje w Nexity, w system zarządzający infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych. Cel to stworzenie rozwiązań IT dla e-mobility i całej nowoczesnej energetyki w oparciu o nową dyrektywę unijną RED II, która umożliwia synergię prosumentów, użytkowników fotowoltaiki biznesowej, energii z farm fotowoltaicznych z magazynami energii i siecią ładowarek. 

Absurdy antyekologiczne

19-letnia Naomi Seibt została twarzą kampanii negującą katastrofę klimatyczną, którą prowadzi amerykański think-tank Instytut Heartland. Dziewczyna mówi o sobie, jako “realistce klimatycznej”, która powątpiewa w znaczną odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu. Uważa się jednak, że została reprezentantką denialistów klimatycznych i koncernów paliwowych na wzór 16-letniej aktywistki klimatycznej, Grety Thunberg.

Ogłoszono wyniki konkursu na „Klimatyczną bzdurę roku 2019”. Na podium znalazły się wypowiedzi dotyczące globalnego ocieplenia, wpływu człowieka na klimat, a także sposobu zamarzania Morza Bałtyckiego.

Walka o środowisko

Rodzice dla Klimatu przygotowali petycję, która wyrażać ma sprzeciw wobec „dochodzeniu do neutralności w swoim tempie”. Tym samym wzywają rządzących do zwiększenia działań na rzecz ratowania środowiska. Petycję można podpisywać do 10 czerwca.

Mieszkańcy osiedla Nad Rudzianką w Szczecinie protestowali przeciw budowie na pobliskiej działce kolejnego kościoła – byłby to już szósty taki obiekt w promieniu dwóch kilometrów. W zamian postulowali utworzenie parku. Niestety 25 lutego radni przegłosowali: pomiędzy Romantyczną a Gwarną stanie kościół. Rozmowę z Damianem Czarkowskim, inicjatorem akcji obywatelskiej „Park na TAK” przeprowadziła Iga Dzieciuchowicz.

– Nasz sprzeciw nie ma nic wspólnego z wiarą. Na prawobrzeżu Szczecina w promieniu dwóch kilometrów mamy pięć kościołów, do których możemy uczęszczać i uważamy, że nasze potrzeby duchowe są w pełni zaspokojone. Potrzebujemy parku, by nasze dzieci mogły się bezpiecznie bawić. Teraz jeżdżą hulajnogami po drogach wewnętrznych, przesiadują pod blokiem. Chcemy, by radni rady miasta nas usłyszeli – mówi Damian Czarkowski, inicjator akcji „Park na TAK”.

Katastrofy ekologiczne

W piątek 21 lutego przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie doszło do awarii sieci ciepłowniczej. Gorąca woda zalała laboratorium kryminalistyczne, w którym znajdowały się kojce z sześcioma psami policyjnymi. Żadne ze zwierząt nie przeżyło.

Na łamach portalu nationalgeographic.pl. opublikowano raport dotyczący poziomu zanieczyszczenia powietrza w największych miastach na świecie w 2019 roku. Spośród 30 metropolii, które znalazły się w niechlubnym rankingu, aż 21 położonych jest na terenie Indii.

Nowinki technologiczne

Bezzałogowy samolot zasilany dzięki energii pobieranej bezpośrednio ze słońca pomyślnie odbył pierwszy testowy lot. Model PHASA-35 cechuje rozpiętość skrzydeł – 35 metrów, na których zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Konstruktorzy przewidują, że samolot będzie zdolny do latania nawet przez cały rok, bez potrzeby do lądowania.

Grupa badaczek z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, pod kierownictwem prof. Joanny Karpińskiej, pracuje nad nową metodą oczyszczania wód ze związków endokrynnych. Ich zdaniem sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z grupy EDCs mogą być rośliny pływające.

zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.