Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 11.11. – 17.11.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 11.11. – 17.11.

Dni robią się coraz krótsze, ale to nie oznacza, że nic się nie dzieje – wręcz przeciwnie! Zaprzysiężony został nowy rząd, w ramach którego powołane jest Ministerstwo Klimatu, leśna fotokomórka uchwyciła zdjęcia zwierzęcia uznanego za wymarłe – kanczyla, GIG przejmuje kolejne polskie wiatraki. Oto podsumowanie mijającego tygodnia świata OZE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kanczyle to małe stworzenia przypominające jelenie. Za główny powód zanikania tego rzadkiego gatunku zwierząt uważa się działalność człowieka. Na łamach magazynu „Nature Ecology and Evolution” opublikowano badania, z których wynika, że kanczyle – ostatnio obserwowane w naturalnym środowisku w latach 90-tych – powróciły i pojawiły się w środowisku naturalnym w północno-zachodniej wietnamskiej dżungli.

Walka o środowisko

Elżbieta II, jako pierwsza w historii monarchini Wielkiej Brytanii, zrezygnowała z noszenia prawdziwych futer. Pałac Buckingham w oficjalnym oświadczeniu dla „The Telegraph” napisał: „Podczas projektowania nowych ubrań dla Królowej od teraz używane będzie wyłącznie futro sztuczne”.

Ekolodzy, powołując się na konstytucję i paryskie porozumienie klimatyczne, chcą, by rząd Norwegii cofnął koncesję na odwierty i wydobywanie ropy na Morzu Barentsa. Nadmierna eksploatacja Arktyki, która jest jednym z regulatorów klimatu, może zaburzyć także strukturę klimatyczna pozostałych kontynentów.

Katastrofy ekologiczne

Runit Dome to ogromna, betonowa kopuła mieszcząca ponad 85 tysięcy metrów sześciennych odpadów nuklearnych. Z dochodzenia, które przeprowadził „Los Angeles Times”, wynika, że kopuła – znajdująca się na Wyspach Marshalla – pęka.

Według przewidywań naukowców z Polskiej Akademii Nauk, zaledwie w ciągu czterech dekad z polskich lasów zniknie 75% drzew, a także dziesiątki gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Przyczyną zmian ekosystemu będą ekstremalne zjawiska pogodowe.

OZE: fotowoltaika i wiatraki

Boom na fotowoltaikę i czystą energię ze słońca. Columbus Energy, lider mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, w trzecim kwartale tego roku notuje 300% wzrost przychodów. Konsekwencja w działaniach firmy sprawia, że Columbus Energy staje się integratorem idei czystej energii w Polsce.

PGE wybuduje kolejną farmę fotowoltaiczną. Tym razem w Bełchatowie na terenach należących do tamtejszej elektrowni. Moc instalacji ma wynieść 60 MW. Jest to element strategii koncernu, zgodnie z którą do 2030 PGE chce posiadać w swoim portfelu 2,5 GW mocy z OZE do 2030 roku.

Światowe konsorcjum Green Investment Group przejęło już drugą polską farmę wiatrową. Pierwszą była farma w Kisielicach o mocy 42 MW. Teraz przejęło Zajączkowo o mocy 48 MW.

Informacje rynkowe

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego pojawi się Minister Klimatu. Ma nim zostać Michał Kurtyka. Nowy resort ma przejąć od Ministerstwa Środowiska NFOŚiGW i odpowiadać za politykę związaną z OZE. Część komentatorów wątpi w to, że faktycznie będzie wspierał energetykę alternatywną i walkę ze zmianami klimatycznymi.

18 i 19 listopada odbędą się dwa testowe procesy certyfikacji w ramach również testowej aukcji dla rynku mocy, zaplanowanej na 21 listopada, a zorganizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Główna aukcja na rok dostaw 2024 odbędzie się 6 grudnia 2019 roku.

Tesla wybuduje kolejną gigantyczna fabrykę samochodów elektrycznych – tym razem koło Berlina. Niemiecka stolica prześcignęła kilka europejskich rządów, które również sygnalizowały zainteresowanie współpracą z amerykańskim koncernem. Szef Tesli poinformował, że produkcja baterii oraz samochodów w Europie powinna ruszyć do końca 2021 roku.

Nowinki technologiczne: FlixMobility i Szybka ścieżka

FlixMobility, właściciel firmy przewozowej FlixBus, będzie współpracowało z Freudenberg Sealing Technologies nad wprowadzeniem do swoich autobusów napędów hybrydowych, wykorzystujące ogniwa wodorowe. Firma chce, aby ich autobusy miały zasięg przynajmniej 500 km i ładowały się w ciągu 20 minut.

200 milionów złotych chce przekazać Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w konkursie “Szybka ścieżka „Urządzenia grzewcze”. Pieniądze mają być przeznaczone na badania przemysłowe – i/lub eksperymentalne prace rozwojowe (ew. uzupełnione o prace przedwdrożeniowe), których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Nabór trwa od 9 grudnia do 31 marca.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.