Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 11.11. – 17.11.

Dni robią się coraz krótsze, ale to nie oznacza, że nic się nie dzieje – wręcz przeciwnie! Zaprzysiężony został nowy rząd, w ramach którego powołane jest Ministerstwo Klimatu, leśna fotokomórka uchwyciła zdjęcia zwierzęcia uznanego za wymarłe – kanczyla, GIG przejmuje kolejne polskie wiatraki. Oto podsumowanie mijającego tygodnia świata OZE.

Kanczyle to małe stworzenia przypominające jelenie. Za główny powód zanikania tego rzadkiego gatunku zwierząt uważa się działalność człowieka. Na łamach magazynu “Nature Ecology and Evolution” opublikowano badania, z których wynika, że kanczyle – ostatnio obserwowane w naturalnym środowisku w latach 90-tych – powróciły i pojawiły się w środowisku naturalnym w północno-zachodniej wietnamskiej dżungli.

Walka o środowisko

Elżbieta II, jako pierwsza w historii monarchini Wielkiej Brytanii, zrezygnowała z noszenia prawdziwych futer. Pałac Buckingham w oficjalnym oświadczeniu dla „The Telegraph” napisał: „Podczas projektowania nowych ubrań dla Królowej od teraz używane będzie wyłącznie futro sztuczne”.

Ekolodzy, powołując się na konstytucję i paryskie porozumienie klimatyczne, chcą, by rząd Norwegii cofnął koncesję na odwierty i wydobywanie ropy na Morzu Barentsa. Nadmierna eksploatacja Arktyki, która jest jednym z regulatorów klimatu, może zaburzyć także strukturę klimatyczna pozostałych kontynentów.

Katastrofy ekologiczne

Runit Dome to ogromna, betonowa kopuła mieszcząca ponad 85 tysięcy metrów sześciennych odpadów nuklearnych. Z dochodzenia, które przeprowadził „Los Angeles Times”, wynika, że kopuła – znajdująca się na Wyspach Marshalla – pęka.

Według przewidywań naukowców z Polskiej Akademii Nauk, zaledwie w ciągu czterech dekad z polskich lasów zniknie 75% drzew, a także dziesiątki gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Przyczyną zmian ekosystemu będą ekstremalne zjawiska pogodowe.

OZE: fotowoltaika i wiatraki

Boom na fotowoltaikę i czystą energię ze słońca. Columbus Energy, lider mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, w trzecim kwartale tego roku notuje 300% wzrost przychodów. Konsekwencja w działaniach firmy sprawia, że Columbus Energy staje się integratorem idei czystej energii w Polsce.

PGE wybuduje kolejną farmę fotowoltaiczną. Tym razem w Bełchatowie na terenach należących do tamtejszej elektrowni. Moc instalacji ma wynieść 60 MW. Jest to element strategii koncernu, zgodnie z którą do 2030 PGE chce posiadać w swoim portfelu 2,5 GW mocy z OZE do 2030 roku.

Światowe konsorcjum Green Investment Group przejęło już drugą polską farmę wiatrową. Pierwszą była farma w Kisielicach o mocy 42 MW. Teraz przejęło Zajączkowo o mocy 48 MW.

Informacje rynkowe

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego pojawi się Minister Klimatu. Ma nim zostać Michał Kurtyka. Nowy resort ma przejąć od Ministerstwa Środowiska NFOŚiGW i odpowiadać za politykę związaną z OZE. Część komentatorów wątpi w to, że faktycznie będzie wspierał energetykę alternatywną i walkę ze zmianami klimatycznymi.

18 i 19 listopada odbędą się dwa testowe procesy certyfikacji w ramach również testowej aukcji dla rynku mocy, zaplanowanej na 21 listopada, a zorganizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Główna aukcja na rok dostaw 2024 odbędzie się 6 grudnia 2019 roku.

Tesla wybuduje kolejną gigantyczna fabrykę samochodów elektrycznych – tym razem koło Berlina. Niemiecka stolica prześcignęła kilka europejskich rządów, które również sygnalizowały zainteresowanie współpracą z amerykańskim koncernem. Szef Tesli poinformował, że produkcja baterii oraz samochodów w Europie powinna ruszyć do końca 2021 roku.

Nowinki technologiczne: FlixMobility i Szybka ścieżka

FlixMobility, właściciel firmy przewozowej FlixBus, będzie współpracowało z Freudenberg Sealing Technologies nad wprowadzeniem do swoich autobusów napędów hybrydowych, wykorzystujące ogniwa wodorowe. Firma chce, aby ich autobusy miały zasięg przynajmniej 500 km i ładowały się w ciągu 20 minut.

200 milionów złotych chce przekazać Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w konkursie “Szybka ścieżka „Urządzenia grzewcze”. Pieniądze mają być przeznaczone na badania przemysłowe – i/lub eksperymentalne prace rozwojowe (ew. uzupełnione o prace przedwdrożeniowe), których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Nabór trwa od 9 grudnia do 31 marca.