Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie lutego

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie lutego

Luty zaczął się wietrznie, co spowodowało, że wiatraki wykręciły kolejne rekordy, a my wróciliśmy do tematu inwestycji w energetykę wiatrową. Wiele emocji w lutym wzbudziła kampania “edukacyjna” przygotowana przez spółki energetyczne. Końcówka lutego i wojna w Ukrainie wywołały dyskusje na temat niezależności energetycznej Europy i Polski. Więcej w naszym podsumowaniu.

BANER MOBILEB1
Reklama

Spis treści:

Polityka i prawo
Dotacje
Sektor OZE
Elektromobilność
Trendy i innowacje
Raporty i badania

polityka i prawo
 • Polskie spółki energetyczne zainwestowały w kampanię masowej dezinformacji

Pod koniec stycznia na polskich ulicach pojawiły się antyunijne billboardy, które szybko wzbudziły kontrowersje. Wynika z nich, że polityka klimatyczna UE jest przyczyną drastycznie wzrastających cen energii. Okazuje się, że kampania jest manipulacją, która ukrywa wiele istotnych faktów

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pieniądze na kampanię popłynęły ze spółek: Enea Połaniec, Enea Wytwarzanie, PGE GiEK, Tauron Wytwarzanie, PGNiG Termika, Energa. W związku z możliwością naruszenia interesów klientów UOKIK przyglądą się teraz działaniom TAURON i Enea.

 • Obniżki VAT-u weszły w życie

1 lutego weszły w życie przepisy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej. Polacy zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe oraz nawozy. Kluczowym elementem Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 pozostaje także dodatek osłonowy. Nie wszyscy w pełni popierają rządowe pomysły.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Przeczytaj tekst – zapłacimy mniej za gaz, ciepło i paliwo, ale czy to wystarczy na kryzys?

 • Wojna w Ukrainie wymusza przyspieszoną transformację energetyczną w Europie

Obecnie około 40% gazu ziemnego Unia Europejska importuje z Rosji. Zaraz po nafcie jest on głównym źródłem energii elektrycznej i cieplnej w Europie. Dochody z paliw kopalnych (gazu, węgla, ropy) sprzedawanych w Europie stanowią aż jedną trzecią budżetu Rosji. Konflikt w Ukrainie spowodował, że wszystkie kraje zastanawiają się nad uniezależnieniem się i sposobem na natychmiastową transformację energetyczną.

Więcej pisaliśmy w tekście co Rosja chce zabrać Ukrainie?

 • Dwa nowe niemieckie terminale LNG myślą o powrocie do atomu

Niemcy zasygnalizowały zwrot o 180 stopni w kluczowych politykach energetycznych. Członkowie parlamentu zasygnalizowali możliwość wydłużenia żywotności elektrowni węglowych, a nawet jądrowych, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu.

 • Apel do rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji

Mądry człowiek nie karmi agresywnego sąsiada. Dlatego koniec importu rosyjskiego węgla, gazu i ropy jest konieczny. W żywotnym interesie Polski jest postawienie na efektywność energetyczną domów, przemysłu i innych branż – argumentuje Polski Alarm Smogowy i podpisuje apel do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji.

Poznaj pełną treść apelu.

dotacje
 • Ranking aktywności gmin w programie “Czyste Powietrze”

Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Światowym tworzy ranking gmin w programie “Czyste Powietrze”. Powstaje w oparciu o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Najnowsze zestawienie obejmuje aktywność gmin w okresie od 1 października do 31 grudnia 2021 roku. Najwięcej gmin w pierwszej trzydziestce pochodzi z województwa śląskiego. 

 • Nowelizacja ustawy o OZE skierowana do konsultacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. W jakich obszarach zaproponowano zmiany? Dowiesz się z tekstu w naszym portalu.

 • Projekty parasolowe na fotowoltaikę 

16 lutego Senat przyjął nowelizację dotycząca projektów parasolowych w Polsce. Projekty parasolowe to forma wsparcia rozwoju fotowoltaiki w gospodarstwach domowych, polegająca na dotacji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych z unijnych funduszy i podpisaniu umowy z gminą lub inną jednostką. W efekcie wnioskodawcą jest gmina, a beneficjentami właściciele gospodarstw domowych.

sektor oze
 • Polska ekologiczna technologia do budowy farm PV

Firma SADDAR specjalizująca się w produkcji ekologicznych elementów budowlanych podpisała kontrakt z dystrybutorem we Francji. W marcu tego roku produkty marki SADDAR zostaną dostarczone do francuskich sklepów Brico Marche. Pierwsze zamówienie do marketu budowlanego obejmuje 51 tys. sztuk eko kotew, a do końca roku polska wyeksportuje na rynek francuski ponad 150 tys. sztuk produktów. 

 • Kolejne rekordy europejskiej i polskiej energetyki wiatrowej

16 lutego europejska energetyka wiatrowa osiągnęła bliskie rekordowi wszechczasów osiągi. Wytwarzała średnio 115,6 GW na godzinę, a najwięcej w ciągu 60 minut, bo aż 127,4 GW odnotowano tego samego dnia. Z danych WindEurope wynika, że łączna produkcja 2,775 TWh w ciągu doby pokryła ok. 28,6% zapotrzebowania na energię w porównaniu z rekordowym wynikiem z 11 marca 2021, który wyniósł wtedy 28,9%.

Jakie rekordy padły w Polsce – dowiesz się z tekstu. Przeczytaj również wywiad z ekspertem, który mówi o potencjale energetyki wiatrowej.

 • Duży wzrost sprzedaży pomp ciepła w 2021 roku

2021 to kolejny rok znacznego wzrostu rynku pomp ciepła w Polsce i całej Europie. Sprzedaż pomp ciepła w 2021 roku w Unii Europejskiej przekroczyła liczbę 2 mln sztuk. 

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła podaje, że w 2021 roku sprzedaż pomp do ogrzewania budynków wzrosła aż o 80%. Wszystkich pomp ciepła w Polsce (łącznie z tymi, których używa się do przygotowania ciepłej wody użytkowej) sprzedano w zeszłym roku 93 tysiące. PORT PC prognozuje wzrost liczby powietrznych pomp ciepła o ponad 50% w 2022 roku.

 • Gigantyczne turbiny na Bałtyku

Polenergia i Equinor wybrały dostawcę turbin dla elektrowni wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Podpisana umowa wskazała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę morskich turbin wiatrowych. Gigantyczne turbiny na polskim Bałtyku mają osiągać imponującą moc i rozmiary.

Więcej przeczytasz w tekście Jeden obrót to energia dla domu na 4 dni.

 • Rekord fuzji termojądrowej

Ustanowiono nowy rekord energii uwolnionej w trakcie fuzji termojądrowej, która jest głównym źródłem energii gwiazd. W ciągu pięciu sekund wyprodukowano 59 megadżuli. Wynik eksperymentu został okrzyknięty kamieniem milowym w poszukiwaniach niskoemisyjnych, opłacalnych, bezpiecznych i nieograniczonych źródeł energii.

Elektromobilnosc
 • Raport OTOMOTO: Liczba elektromobilnych ofert rośnie 

Najnowszy raport OTOMOTO – Internetowy Samochód Roku (ISR), który powstał przy współpracy PSPA, przedstawia zmiany w popycie i podaży na rynku pierwotnym i wtórnym. 

Zdaniem PSPA, rejestracje pojazdów z napędem elektrycznym na pierwotnym rynku będą w tym roku liczone już w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Liczba ofert sprzedaży na OTOMOTO nowych samochodów zero i niskoemisyjnych wyniosła w 2018 roku 779 sztuk. W roku 2021 takich ofert było aż 17 304!

 • Strefy czystego transportu powstaną w 2022

Nowelizacja krajowej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadziła zmiany w planowaniu Stref Czystego Transportu. Pierwsza w Polsce ma powstać już w tym roku w Krakowie. Samochody, które nie mieszczą się w normie, będą mogły wjechać za opłatą. 

Kto będzie uprawniony do wjazdu dowiesz się z tekstu Strefy czystego transportu.

 • Lawinowo rośnie liczba samochodów elektrycznych i stacji ładowania w Polsce

Styczeń 2022 roku był miesiącem, w którym zarejestrowano blisko trzy razy więcej samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym niż w tym samym okresie roku 2021. Według danych z końca stycznia 2022 roku, w Polsce było zarejestrowanych 39 328 samochodów osobowych oraz 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym. Liczba samochodów elektrycznych i stacji ładowania dynamicznie rośnie.

 • W Unii Europejskiej brakuje części do elektryków

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów reprezentuje 16 największych europejskich producentów samochodów. W 2021 roku producenci mierzyli się z niedoborem części, m.in. półprzewodników. Komisja Europejska ma zaproponować nową ustawę, która ma na celu promowanie badań i produkcji półprzewodników w Europie oraz zmniejszenie zależności od jednego kraju lub regionu.

Trendy i innowacje
 • Rewolucja w technologii fotowoltaicznej

Polski startup technologiczny Hub4Energy rusza właśnie z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego. Niska cena modułów jest możliwa dzięki temu, że do produkcji prądu wykorzystywane jest światło odbite, a nie bezpośrednio padające na moduły. Do uzyskania mocy 320W wykorzystuje się moduły o mocy jedynie 60W. Pozostała konstrukcja to lustro, co sprawia, że takie rozwiązanie jest tańsze od typowych paneli klasycznych.

 • Największa farma wiatrowa na świecie powstanie na Bałtyku

PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km2 sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku. 

 • Miasto w 100% zasilane fotowoltaiką

Dawne górnicze miasto w 100% zasilane fotowoltaiką nazywa się Jabiru i znajduje się w Australii. Zakończono w nim właśnie budowę zintegrowanej hybrydowej elektrowni słonecznej off-grid (niezależnej od sieci). Wartość projektu wyniosła 54,8 mln $. Nowa elektrownia obejmuje farmę słoneczną o mocy 3,9 MW i system magazynowania energii z baterii o mocy 3 MW/5 MWh.

 • Maszyna zamienia piasek w panele słoneczne

Maana Electric wykorzystuje własne technologie opracowane dla przemysłu kosmicznego, aby zrewolucjonizować sposób produkcji paneli słonecznych. Firma z Luksemburga twierdzi, że ich maszyna zamieni piasek w panele słoneczne ograniczając koszty produkcji i transportu.

Jak wygląda maszyna zobaczysz w naszym artykule.

 • Magazyny energii przyszłości

Włoska firma Energy Dome, zajmująca się magazynowaniem energii, ogłosiła zakończenie zbiórki funduszy o wartości 11 mln dolarów. Jej celem jest wdrożenie pierwszej komercyjnie opłacalnej baterii CO2. Projekt powstanie na Sardynii we Włoszech. Bateria o mocy 100 MWh mogłaby wspierać zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej w miksie wytwórczym i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na magazynowanie energii w sieciach elektrycznych.

Dowiedz się czy dwutlenek węgla to magazyn energii przyszłości.

raporty i badania
 • Badanie PKEE: 9 na 10 Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza energię elektryczną, a 82% deklaruje, że przywiązuje do tego dużą wagę. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Co skłania Polaków do oszczędzania? Głównie koszty, ale też troska o środowisko naturalne. 

 • Raport Deloitte: minimalizowanie skutków zmian klimatu przez firmy  

Ponad 2 tys. członków zarządów z 21 krajów zapytano o ich obawy i podjęte kroki w kierunku minimalizowania skutków zmian klimatu. ⅔ badanych prezesów przyznało, że ich firmy są bardzo zaniepokojone zmianami klimatu. 79% badanych uważa, że świat znalazł się w krytycznym momencie i trzeba działać natychmiast (rok temu deklarowało tak 59%). Niestety deklaracje firm nie przekładają się na działania i nie są uwzględniane w strategiach rozwoju i kulturze korporacyjnej.

Wyniki badania znalazły się w raporcie „2022 CxO Sustainability Report”.

 • Raport Ember: sektor energetyczny w UE w 2021

Ośrodek analityczny Ember opublikował szósty roczny raport na temat sektora energetycznego w Unii Europejskiej – European Electricity Reviev 2022. Wynika z niego, że średni roczny poziom energii z OZE w ostatnich dwóch latach (2020-21) wyniósł 44 TWh. OZE wypierają głównie gaz – 52%, ok. 30% – energię jądrową, a tylko 16% – energię ze spalania węgla kamiennego. W latach 2011-2019 trend OZE zastąpiły średnio 80% energii pochodzącej z węgla kamiennego.

 • Kampania #rePETujemy: Polacy są coraz lepsi w ekologię

Coraz mniej Polaków (66% w 2022 roku vs 60% w 2021 roku) jest przekonanych, że szkło, papier i metal są bardziej przyjazne dla środowiska niż plastik. Niestety w dalszym ciągu blisko połowa (49%) naszego społeczeństwa błędnie sądzi, że w całym cyklu życia (m.in. produkcja, transport, recykling) butelki z tworzyw sztucznych generują największą emisję CO2. Z badania zrealizowanego przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #rePETujemy wynika jednak, że w codziennym życiu stosujemy wiele sposobów na ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych.

 • Europe Beyond Coal and Ember: realizacja celów dekarbonizacji przez kluczowe spółki energetyczne

Przy badaniach wzięte zostały pod uwagę działania 21 spółek. Żadna z nich nie robi wystarczająco, a brak działań znacznie spowalnia transformację energetyczną w Europie. Na liście przeanalizowanych spółek znaleźli się polscy dostawcy energii – PGE, ENEA i Tauron. Żadna z nich nie zaproponowała żadnego terminu wycofania węgla z obrotu przed rokiem 2050 (czyli krajowym zobowiązaniem), nie wspiera zeroemisyjnej energetyki do 2035 roku, a udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym jest poniżej progu oceny. 

Poznaj raport działania europejskich spółek energetycznych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.