Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 10.02. – 16.02.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 10.02. – 16.02.

W drugim tygodniu lutego orkan Sabina zostawił po sobie wysokie wyniki produkcji energii wiatrowej oraz przewiał smog. Pojawiły się też biznesowe podsumowania fotowoltaiki w Polsce za miniony rok – to aż 104 tysiące mikroinstalacji. Uwagę przykuła również gala rozdania Oscarów stawiająca na ekologiczne rozwiązania oraz przemowa Joaquina Phoenixa. Co jeszcze wydarzyło się w branży OZE i ekologii? Zapraszamy na przegląd wydarzeń tygodnia Świata OZE.

Reklama

Przy okazji zachęcamy do słuchania naszych newsów w ramach podkastu Be more eco!:

Oscary 2020

Gala rozdania Oscarów odznaczyła się jako wydarzenie ze świata kinematografii z silnymi akcentami proekologicznymi i promującymi ochronę środowiska. Serwowano przede wszystkim kuchnię wegańską, sprzęt był wypożyczony, a nie kupowany, a ozdoby wykonano z materiałów zdatnych do odzysku. Co więcej pojawiło się też kilka aktorek, które założyły już używane kreacje i powstrzymały się od zakupu nowych.

Oprócz tych akcentów, zdobywca Oscara za najlepszą główną rolę Joaquin Phoenix – odtwórca bohatera tytułowego w filmie Joker, w swojej przemowie zwrócił uwagę, na dewastacyjny wpływ człowieka na środowisko. Aktor wierzy w zmianę: Myślę, że boimy się idei osobistej zmiany, ponieważ wydaje nam się, że musielibyśmy poświęcić coś, zrezygnować z czegoś.

OZE: energia wiatrowa

Wiejący nad Polską orkan Sabina w poniedziałek i wtorek przyczynił się do gwałtownego wzrostu produkcji energii z wiatru. 10 lutego PSE zakomunikowało, że tamtego dnia około godziny 11 przy chwilowym zapotrzebowaniu na energię na poziomie 23,6 GW same wiatraki pracowały z mocą 5 GW. Według portalu wysokienapiecie.pl od 9 do 12 lutego polskie elektrownie wiatrowe wygenerowały 440 GWh energii elektrycznej. Dla porównania wynik za cały sierpień 2019 roku wynosi 548 GWh. 

PGE-Baltica zakończyła dwuletnie badania wietrzności Morza Bałtyckiego w tych miejscach, gdzie mają pojawić się 3 farmy wiatrowe off-shore. Badanie umożliwia oszacowanie produktywności turbin, dopasowanie modeli oraz zoptymalizowanie ich rozmieszczenia. Kolejnym etapem prac są analizy związane z falami i prądami morskimi, którym będą musiały sprostać fundamenty masztów.

OZE: fotowoltaika

W czwartym kwartale 2019 roku spółka PGE Dystrybujca uruchomiła najwięcej mikroinstalacji fotowoltaicznych – 17 901. Ich łączna moc wyniosła 105.99 MW. Suma za cały rok wynosi 41 801 przyłączeń. Oprócz tego, w trzecim kwartale spółka-córka PGE przyłączyła także do sieci 24 farmy fotowoltaiczne, których łączna moc sięgnęła 22,31 MW.

Według raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej – Polska PV w ciągu całego 2019 roku pojawiło się ponad 104 tysiące nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, co przekłada się na około 680 MWp. Co więcej, dzięki temu gwałtownemu skokowi, podniosła się średnia moc mikroinstalacji do 6,5 kWp. Dla porównania w 2017 roku dokonano niecałe 13 tysięcy przyłączeń.

Informacje rynkowe

Minister klimatu Michał Kurtyka oraz minister polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak razem z ambasadorem Norwegii Olavem Myklebustem podpisali umowę w sprawie nowego programu ,,Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Został on uruchomiony w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Budżet programu przekracza 164 milionów euro. Minister klimatu poinformował, że zostanie on zasilony dodatkowymi 115 mln euro ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zostaną one wykorzystane na program pożyczkowy obejmujący projekty z obszaru “Energia”.

Z dniem 10 lutego spółka akcyjna, która należy do Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych, TRMEW Obrót została animatorem na Towarowej Giełdzie Energii. Tym samym jej głównym zadaniem będzie utrzymanie płynności transakcji giełdowych.

Prawa zwierząt

Najpierw pozytywna informacja:

Schronisko “Ciapkowo” w Trójmieście wystosowało apel z prośbą o pomoc w przygotowaniu legowisk zimowych dla swoich podopiecznych, które miały być szyte w Centrum Kultury Gdynia. Placówka posiada około 350 podopiecznych. Akcja zainteresowała wielu mieszkańców Trójmiasta. W ciągu jednego dnia uszyto 60 nowych legowisk ze starych ubrań.

W Walimie pod Wałbrzychem zdemolowano 15 uli w nocy z 10 na 11 lutego. Właściciel Paweł Gepert mówi, że to nie pierwszy raz, kiedy ktoś próbuje zdemolować gospodarstwo. Wiele pszczelich rodzin zamarzło, ale dopiero wiosną będzie możliwe oszacowanie strat.

Trwają poszukiwania osoby, która zastrzeliła wilka w okolicach Jeziórka w województwie podkarpackim. Ciało zwierzęcia znaleziono 31 stycznia. Sprawca odpowie przed sądem za kłusownictwo.

– 31 stycznia, czyli w piątek w południe zostaliśmy poinformowani, że w lesie w miejscowości Jeziórko czyli na terenie gminy Grębów zostało znalezione dzikie zwierzę z raną postrzałową. Przybyli na miejsce policjanci wykonali oględziny, zwierzę zostało zabrane do weterynarza w celu przeprowadzenia sekcji, która potwierdziła, że faktycznie jest to wilk z raną postrzałową  – wyjaśnia portalowi NW24.pl Jędrzejewska-Wrona.

Władze Botswany, po zniesieniu zakazu polowania na słonie, wprowadzają aukcje na licencje na odstrzał. Dotychczas nikt nie korzystał z prawa do odstrzału. Aby wziąć udział w licytacji, należy wpłacić około 200 tys. pul (ok. 71 tys. zł). Polowania mają uregulować populację zwierząt. Rolnicy z siedmiu dystryktów Botswany skarżą się na liczne dewastacje gospodarstw, jakie słonie mają dokonywać.

Walka o środowisko

Nielegalne odpady z Wielkiej Brytanii trafiły do Polski w 2018 roku. Śmieci składowane były w Bogaczewie pod Elblągiem przez prawie dwa lata, teraz są odsyłane na Wyspy. To efekt współpracy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z The Environment Agency (EA) ze Zjednoczonego Królestwa. Chodzi o 150 ton śmieci, które nie nadawało się na recykling. Dochodzenie w tej sprawie nadal trwa.

Ekolodzy z całej Europy krytykują firmę Siemens, która jako jedyna chce wejść we współpracę z Adani przy budowie kopalni w Queensland. Aktywiści nie kryją oburzenia, że zgodę na wydobycie węgla wyraził australijski rząd. W Polsce akcję protestacyjną pod siedzibą Siemens w Warszawie zorganizowała „Akcja Demokracja”, która zarządowi firmy przekazała apel z 5,5 tys. podpisów.

Nowinki technologiczne

Podczas targów Singapore Airshow 2020 Airbus zaprezentował nowy model samolotu MAVERIC. Nad projektem pracowano trzy lata. Maszyna ma konstrukcję jednoskrzydłową, a silniki ma zamontowane w ogonie. Dzięki temu jest w stanie zaoszczędzić paliwo na poziomie nawet o 20 procent.

– W Airbusie rozumiemy, że społeczeństwo oczekuje od nas więcej, jeśli chodzi o wpływ naszych samolotów na środowisko. Opływowy kształt MAVERICA przypominający skrzydło to przełom, chcemy wykorzystać technologię do granic – mówił cytowany przez portal gazeta.pl Adrien Bérard, jeden z szefów projektu MAVERIC.

Flixbus przeprowadził eksperyment, który miał sprawdzić oszczędność paliwa autobusu. Zamontowano na dachu jednego pojazdu na kursie Dortmund – Londyn ogniwa fotowoltaiczne. Energia pobrana z ogniw, zasilała klimatyzację oraz gniazdka USB. Obliczono, że dzięki fotowoltaice, autobus spalał o 1,7 litra/100 km mniej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.