Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 9.03. – 15.03.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 9.03. – 15.03.

Władze w Polsce i na świecie poszerzają działania zapobiegawcze przeciwko rozwojowi epidemii koronawirusa. Dlatego zachęcamy do przejrzenia przeglądu wydarzeń tygodnia branży OZE i ekologii. Znajdziecie w nim informacje o zmianach w programie Czyste Powietrze, najnowszych raportach o udziale węgla w energetyce, ilości mikroinstalacji w Polsce, a także newsy na temat wycinki drzew w Szczecinie, czy emisji zanieczyszczeń powietrza w światowych miastach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Informacje na temat wpływu koronawirusa na środowisko oraz zwierzęta znajdziecie na końcu przeglądu wydarzeń tygodnia.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z rzecznikiem prasowym Straży Miejskiej Miasta Krakowa, panem Markiem Aniołem, na temat kontroli instalacji grzewczych w krakowskich domach w ramach przestrzegania uchwały antysmogowej. Czym krakowianie palą w piecach? Od 1 września 2019 r. do 3 lutego 2020 r. odnotowano aż 4441 planowanych i interwencyjnych kontroli.

A w ramach znośnej (ale koniecznej) kwarantanny domowej polecamy również kampanię społeczną fundacji #GłosemZwierząt, która na rzecz zwierząt stworzyła humorystyczny teledysk promujący całą akcję. Klub Samotnych Serc „Pokochaj” to klip stylizowany na lata 80, w którym znani aktorzy zachęcają do adopcji bezdomnych zwierząt.

OZE

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w ramach poszukiwania nowych źródeł dochodów, zdecydowało się na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Na razie spółka realizuje kilka projektów hydroelektrowni. W ciągu kilku miesięcy ma mieć przygotowany biznesplan, który ją otworzy na inwestycje w energetykę odnawialną.

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił zbiorcze sprawozdanie za 2019 rok o ilości mikroinstalacji OZE, a także wytworzonej przez nie i przekazanej do sprzedaży energii elektrycznej. Wyniki są powalające. W minionym roku pojawiło się łącznie 100 124 nowych mikroinstalacji, które wygenerowały aż 204 595,273 MWh energii elektrycznej.

Rok 2019 był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Liczba prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do roku 2018” – pisze w nagłówku swojego komunikatu URE.

W minionym roku w gospodarce globalnej produkcja węgla spadła o 3 procent. Również światowa emisja dwutlenku węgla spadła o 2 procent. Są to największe redukcje od 1990 roku. Co więcej, odnotowano wzrost udziału energii odnawialnej w światowym miksie energetycznym do 8 procent. Jest to zasług głównie energetyce wiatrowej i słonecznej.

To, że popularność odnawialnych źródeł energii w Polsce ciągle wzrasta, jest widoczne już od dłuższego czasu. Teraz branżę OZE docenili giełdowi inwestorzy – tytuł mistrza GPW za rok 2019 otrzymał Columbus Energy – lider rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych. W gronie nominowanych Columbus Energy, znalazł się obok, takich firm jak CD Projekt czy Wirtualna Polska. 

Fotowoltaika: technologia

Producent paneli fotowoltaicznych Canadian Solar zakomunikował o rekordowej sprawności swoich polikrystalicznych ogniw typu N, która wyniosła 23,81 procent. Poprzebni rekord pobiła ponad jednym punktem procentowym. Ten wynik zwiększa konkurencyjność co do innych technologii fotowoltaicznych pod względem sprawności.

Informacje rynkowe

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił zestaw 10 zmiany, jakie nastąpią w programie Czyste Powietrze. Zaczną one obowiązywać z początkiem kwietnia. Wśród najważniejszych zmian jest skrócenie czasu weryfikacji, podział beneficjentów na grupy, z czym wiążą się wysokości dofinansowania oraz powiązanie Czystego Powietrza z programem dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne Mój Prąd.

Dotychczasowy minister bez teki Michał Woś, który pracował w Ministerstwie Klimatu, otrzymał nominację na nowego szefa Resortu Środowiska. Sktywiści z Greenpeace negatywnie oceniają tę nominację z powodu korelacji pomiędzy nieżyjącym byłym ministrem Janem Szyszko, a Wosiem, który za kadencji tego pierwszego był wiceministrem. Szyszkę uważa się za głównego odpowiedzialnego wzrostu wycinki drzew w Polsce.

W Brukseli przedstawiono projekt nowych unijnych regulacji, które mają zwiększyć postępy państw członkowskich w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nowe “prawo klimatyczne” zakłada większą redukcję emisji dwutlenku węgla w 2030 roku – na poziomie 40 procent. Krytycy zwracają również uwagę, że Komisja chce zwiększyć swoje prawa, ograniczając równocześnie możliwości autonomiczne krajów członkowskich w związku z realizowaniem postanowień klimatycznych.

Katastrofy ekologiczne

Biuro prasowe Szczecina ogłosiło, że w mieście pojawi się 20 tys. nowych drzew – buki, sosny i brzozy mają być posadzone przez uczniów. W innych częściach miasta trwa tymczasem wycinka pod planowane inwestycje – do tej pory usunięto 200 drzew. Czy to na pewno interes obywatelski, a nie deweloperski?

Strażnicy parku Ishaqbini Hirola Conservancy w Kenii poinformowali o znalezieniu ciał dwóch białych żyraf – samicy i jej młodego. Zwierzęta najprawdopodobniej padły ofiarami kłusowników. Gatunek ten jest niezwykle rzadki, obecnie na świecie został już tylko jeden osobnik.

Emisja zanieczyszczeń

New Delhi, stolica Indii po raz drugi z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Polska przoduje w niechlubnym rankingu zanieczyszczonych miast europejskich, ale do światowej czołówki jest jej jednak daleko.

Sarah Schwartz z amerykańskiej firmy Office Climate Solutions przeprowadziła badania, które wykazały wykazały, że podczas produkcji plastikowych słomek zostaje dużo mniejszy ślad węglowy niż przy produkcji słomek papierowych. Choć papier rozkłada się szybciej niż tworzywa sztuczne, to wynik emisji gazów cieplarnianych nie są tak jednoznaczne.

Koronawirus

Setki dzikich zwierząt zatrutych środkami do dezynfekcji, psy i koty zamknięte w domach bez jedzenia i picia, pozostawione bez właścicieli. Atak koronawirusa uderzył też w dobrostan zwierząt. 

Właściciele przedsiębiorstw hodowlanych apelują, by zachować wszelkie zasady higieny i poważnie traktować zalecenia profilaktyczne rządu. Zwierzęta hodowlane były już narażone na atak ptasiej grypy i ASF. Czy grozi im wirus przenoszony przez człowieka?

Zdaniem naukowców, epidemia koronawirusa może pomóc niektórym zagrożonym gatunkom zwierząt, zwłaszcza łuskowcom. Odkąd podejrzewa się, że mogą przenosić wirus SARS-CoV-2 , władze wprowadziły całkowity zakaz handlu tym gatunkiem. Choć łuskowce oficjalnie znajdują się pod ochroną już od dawna, to uznawane w Chinach za przysmak, często padały ofiarami kłusowników.

Firmy wychodzą naprzeciw klientom i wprowadzają nową formę dostaw żywności – teraz dostawca i klient nie będą musieli się nawet spotkać – jedzenie zostanie pozostawione pod drzwiami.  W Polsce, ze względu na wprowadzone rozporządzenie, również zostaje ograniczona działalność pubów, restauracji i kawiarni. Jedzenie i napoje można będzie kupić na wynos lub z dostawą.

Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne groźne wirusy i bakterie. Spośród 33 wirusów, które odkryto w topniejącym lodowcu w Chinach, większość nie jest znana współczesnej nauce. Badanie przeprowadziła amerykańska ekspedycja. Próbki pochodzą z lodu sprzed 15 tys. lat.  Wytypowano 33 wirusy, z których aż 28 okazało się nowymi patogenami, które w poważny sposób mogą zagrażać zdrowiu ludzkości.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.