Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie lipca

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności - podsumowanie lipca

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie lipca

Lipiec pełen był przełomowych zdarzeń związanych z energetyką. Niestabilna sytuacja na rynkach związana z wojną w Ukrainie wywołała dużą presję na systemy energetyczne wielu państw członkowskich UE. W stabilizacji europejskiej energetyki pomagają odnawialne źródła energii, które dopiero w obliczu kryzysu pokazują swoją prawdziwą wartość. Poza polityką i gospodarką w lipcu w naszym portalu nie zabrakło także newsów o innowacyjnych technologiach, elektromobilności, ochronie środowiska i trendach w Polsce i na świecie. Zobacz, czym żył świat energetyki i ekologii!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Spis treści:

Polityka i prawo
Dotacje
Sektor OZE
Elektromobilność
Trendy i innowacje
Raporty i badania

polityka i prawo
  • Gaz i atom za zielonymi źródłami energii

Parlament Europejski zdecydował, że taksonomia UE będzie uwzględniać atom i gaz jako zrównoważone źródła energii. Unia zapewnia, że energia jądrowa i gaz ziemny mają pełnić funkcję źródeł przejściowych.

  • Jednorazowy plastik miał zniknąć rok temu

Minął rok, odkąd jednorazowy plastik miał całkowicie zniknąć z UE zgodnie z postanowieniami plastikowej dyrektywy z 2019 roku. Tymczasem w przepisach prawnych państw członkowskich panuje chaos, a ustawy nadal nie zostały wdrożone.

  • Rząd czasowo znosi normy jakości węgla

Minister środowiska i klimatu Anna Moskwa ogłosiła, że normy jakości węgla dla gospodarstw domowych zostają zawieszone. Szefowa MKiŚ tłumaczy decyzję koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

  • UE ograniczy zużycie gazu o 15%

Państwa Unii Europejskiej osiągnęły konsensus w sprawie ograniczenia zużycia gazu ziemnego. Unijne porozumienie ma łagodzić możliwe ryzyko przerwania dostaw z Rosji, skąd Europa importuje 40% tego surowca. 

  • Koncerny paliwowe opłacają kolej pasażerom

Hiszpania nałożyła nowy podatek na koncerny paliwowe, które w kryzysie energetycznym notują niemałe zyski. Pieniądze mają być przeznaczone na programy wspierające społeczeństwo w okresie wysokiej inflacji, m. in. bezpłatne bilety kolejowe. 

dotacje
  • Ruszyło Czyste Powietrze Plus

15 lipca rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w ramach nowego programu Czyste Powietrze Plus. Tym razem rząd przewidział pulę 2 mld złotych.

  • Dopłaty do węgla sposobem na kryzys

W odpowiedzi na rosnące w zawrotnym tempie ceny węgla polski rząd zaproponował system dopłat dla gospodarstw domowych, który ma wspierać obywateli w przetrwaniu nadchodzącego okresu grzewczego

  • „Ciepłe Mieszkanie” – nowy program dotacji

21 lipca NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Dofinansowanie dotyczy wymiany tzw. kopciuchów i poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

sektor oze
  • 1 lipca wszedł w życie net-billing

1 lipca wszedł w życie nowy model rozliczeń z fotowoltaiki, tzw. net-billing. Zmiany w branży komentowali na łamach naszego portalu Adam Bartoszek, Dyrektor Sprzedaży Terenowej Vosti oraz Daniel Raczkiewicz – ekspert rynku energii i Wiceprezes Energynat Solutions.

  • Odblokowanie energetyki wiatrowej w Polsce

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji tzw. ustawy antywiatrakowej. Nowelizacja umożliwi powstanie nowych instalacji wiatrowych o łącznej mocy 6-10 GW, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju

  • Bateria wodna zasili prawie milion domów

Po 14 latach pracy Szwajcaria uruchomiła ogromną baterię wodną, zlokalizowaną 600 m pod powierzchnią ziemi. Technologia może zmagazynować 20 mln kWh i wytworzyć moc zasilającą aż 900 000 domów. Inwestycja kosztowała 2 mld euro.

  • Japończycy zbudują w Polsce fabrykę pomp ciepła…

Japońska firma Daikin Europe ogłosiła, że zainwestuje w Polsce 300 milionów euro. Wielka fabryka pomp ciepła powstanie w Łodzi i będzie pierwszą bazą produkcyjną Daikin w Polsce.

  • Niemcy też!

Niemiecka firma Viessmann także zbudują w naszym kraju fabrykę pomp ciepła i przeznaczą na ten cel 200 milionów euro. Zakład powstanie w Legnicy, a jego otwarcie planowane jest już na przyszły rok.

  • 2 tysiące „Biedronek” z fotowoltaiką do 2025 roku

Biedronka podpisała umowę z firmą Grow Energy, na podstawie której do końca 2025 roku 2 tysiące sklepów sieci zostanie wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej inwestycji sieć ograniczy wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych.

  • Największa na świecie farma wiatrowa na Bałtyku

Firma OX2 z siedzibą w Sztokholmie złożyła wniosek o pozwolenie na budowę wielkiej morskiej farmy wiatrowej o mocy 5,5 GW na Morzu Bałtyckim. Może to być największa pojedyncza morska farma wiatrowa na świecie.

  • Metoda na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Columbus Energy, dostawca usług nowoczesnej energetyki, wprowadza PowerHouse – platformę do maksymalizacji oszczędności z instalacji. Innowacyjną funkcją platformy jest Regulator Napięcia instalacji fotowoltaicznej, który ogranicza liczbę wyłączeń fotowoltaiki.

Elektromobilnosc
  • Liczba Stref Czystego Transportu wzrosła o 40%

W Europie jest już 320 Stref Czystego Transportu, co oznacza, że ich liczba wzrosła o 40% od 2019 roku. Chociaż w innych krajach planowane są już zaostrzenia przepisów regulujących wjazd samochodów spalinowych, w Polsce nadal nie ma żadnych. 

  • Warszawska sieć ładowania EV do poprawy

Warszawa ma siódmą najmniejszą gęstość sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych wśród europejskich miast. Stolica ma łącznie tylko 68 stacji ładowania, ponad szesnaście razy mniej niż Berlin, który ma ich 1134.

  • Dwutysięczny autobus elektryczny Solarisa

Firma Solaris zakontraktowała dwutysięczny autobus elektryczny. Modele Urbino electric w różnych długościach i konfiguracjach zostały dotychczas wybrane przez przewoźników w ponad 140 miastach w 21 krajach Europy.

  • Polska firma zbuduje wielką fabrykę baterii

Firma z Pruszkowa Impact Clean Power Technology zbuduje GigafactoryX – najnowszą fabrykę systemów bateryjnych, która ma ułatwić Polakom zajęcie pozycji lidera na europejskim rynku elektromobilności. 

  • Darmowe autostrady dla właścicieli elektryków

4 lipca wystartowała druga odsłona akcji „Autostrady do elektromobilności”, w ramach której posiadacze aut elektrycznych mogą podróżować autostradami w Polsce za darmo. Projekt ma charakter czasowy i będzie realizowany do końca sierpnia 2022 roku.

Trendy i innowacje
  • Panel wiatrowy, który jest ogrodzeniem

„Panel Wiatrowy” to następna generacji lądowych turbin wiatrowych, wykraczająca poza obecnie znane technologie wytwarzania energii z wiatru. Działa w niemal każdym miejscu – zarówno w obszarze zurbanizowanym, jak i pozamiejskim. 

  • Pociąg, który pochłania dwutlenek węgla

Pociąg CO2Rail wykorzystuje technologię bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza. Zasilany jest systemem hybrydowym, ogniwami słonecznymi i energią pochodzącą z hamowania.

  • Wieżowiec o długości 170 km zasilany w 100 % OZE

Arabowie planują zbudować na pustyni wieżowiec o wysokości 500 m i długości 170 km, który ma stać się domem dla 9 milionów osób. Linearne miasto ma być w całości zasilane odnawialnymi źródłami energii.

  • Podwodny latawiec o mocy 100 kW

Szwedzka firma Minesto podłączyła do sieci podwodny latawiec o mocy 100 kW. Elektrownia wykorzystuje moc zgromadzoną w oceanie do produkcji energii za pomocą turbiny pływowej przymocowanej do skrzydła.

  • Fuzja jądrowa w każdym garażu

Start-up Zap Energy buduje tani, kompaktowy, skalowalny reaktor termojądrowy. Twórcy twierdzą, że opracowali najkrótszą ścieżką do komercyjnie opłacalnej fuzji jądrowej.

  • Nakładka, która zmienia każdy rower w elektryczny

Skarper pozwala przekształcić dowolny rower z hamulcem tarczowym w rower elektryczny. Wystarczy wymienić tylko tylną tarczę. 

raporty i badania
  • Roślinne mięso są najbardziej opłacalne dla klimatu

Według raportu Boston Consulting Group, roślinne mięso ma największy wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych spośród wszystkich zielonych inwestycji.

  • Gaz ziemny nie może być przejściowym źródłem energii

Najnowsze badania udowadniają, że inwestowanie w gaz ziemny jako przejściowe źródło energii nie jest korzystne dla zrównoważonego rozwoju.

  • 5 państw szkodzi klimatowi najbardziej

Naukowcy z Dartmouth wzięli pod lupę największych emitentów, wskazując dokładną liczbę szkód, które wyrządzili w ciągu ostatnich 30 lat. Okazuje się, że tylko pięć krajów odpowiada za straty wycenione na 6 bilionów dolarów.

  • Polskie wybrzeże z najlepszą jakością powietrza w Europie

Jeżeli planujesz tych wakacji uciec w miejsce wolne od smogu to najlepszą destynacją będzie Morze Bałtyckie. Według badań Airly, polskie wybrzeże ma najlepszą jakość powietrza spośród wszystkich krajów w Europie.

  • Podwyżki cen prądu dają się we znaki

70% Polaków odczuło wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych w ciągu ostatniego roku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Columbus Energy

  • Ślad węglowy rośnie wraz z portfelem

Loty prywatnymi odrzutowcami, podróże jachtami, wycieczki w kosmos – na takie atrakcje może sobie pozwolić jedynie ułamek ludzi. W efekcie ten sam procent emituje 70 razy więcej gazów cieplarnianych per capita niż połowa ludzkości.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.